Anonymous

Język pOLSKI

Poprawna gramatyka ze stylem. ;D

A jeśli chodzi o Polonię w Stanach to oni się dość nieźle asymilują ale przez to przetracają swoją przeszłość. A niektórzy się wogle nie asymilują, tylko mieszkaja w polskich dzielnicach i są ciągle obcymi w tym kraju. To dziwne. Ja poprostu się osobno uczyłem polskiego – pisałem listy do rodziny w Polsce, bywałem tam na wakacje i dziś czytam polskie gazety online (czy "onlajn" po polsku ::)) i tak dalej. Trzymam kontakt z Polską można powiedzieć. W lipcu 2007 przyjechałem do Krakowa na 3 tygodnie i na kursy polskiej historii i języka polskiego. I to jako jedyny z moich znajomych rodaków tu. Wszyscy inni pojechali na Florydę czy gdzieś tam aby chlać.

A wogle, to Polonia tu się trzyma nieźle, lecz drugie pokolenie (już w USA urodzone) przeważnie traci wiedzę języka, ale są "Polish Festivals" i w Nowym Jorku gdzie ja mieszkam jest nawet "Koścuiszko Institute" i prezesem jest taki gość z polskiego pochodzenia, ale mówi po polsku z grubym akcentem. Np. Amerykanie nie mogą powiedzieć "sz" aby uratować swoję życie. Angielskie "sh" (np. ship) jest bardziej na ś — śyp. A "dż" czy "rz" czy Grzegorz Brzęczyszczykiewicz z powiatu Łękołody przy Szczebrzeszynie to dla nich już jakis diabelski absurd.

Trochę tutaj się rozgadałem, ale polski i angielski są tak inne od siebie że trzeba się nie źle przyłożyć aby je obydwa dobrze znać i większość ludzi tego nie chce zrobić.

Slavorum

7 User(s) Online Join Server
  • kony97
  • GOGA
  • jorgos
  • Lucifer Morningstar
  • Fia
  • Tujev