Anonymous
Quote:
Every historian I also story and I understand it. I understand that history as science has its own methods and tools. I do not know. Also we istorijaska doctrine does not provide answers to the questions I ask. It is only natural that I'm trying to find answers. I'm interested in why the event unimaginably awful things that make people to people, and that they would just superotno supposed to behave. I think the answers are perfectly jani and explain everything clearly. People are unaware and easily corrupted. They want to manipulate. What yesterday's hardworking farmer and cattleman, enthralled by his work, extremely honest and fair in communi-cation with other people, grinned to become not imagine bloodthirsty, evil and bestial, beast, is the manipulation of the elite. No one that I can not argue. And elite is the only interest to enjoy the wealth that was earned and the respect that is not deserved. Of course it is a universal process that applies in every society on earth, and none of it has not escaped. It's amazing how people behave identically to dissolve, even the dynamics of social processes can calculate the dynamics of chemical reactions with absolute accuracy. The truth should be introduced coefficients corresponding to individual cases.

Svaki istoričar mi isto priča i ja to razumijem. Jasno mi je da istorija kao nauka ima svoje metode i alate. Ja ih ne znam. Takođe mi istorijaska nauka ne daje odgovore na pitanja koja postavljam. Potpuno je prirodno da pokušavam sam naći odgovore. Mene zanima zbog čega se događaju nezamislivo odvratne stvari koje čine ljudi ljudima, i to oni koji bi upravo superotno trebali da se ponašaju. Mislim da su odgovori savršeno jani i objašnjavaju sve bjelodano. Ljudi su nesvijesni i lako povodljivi. Njima manipulišu elite. Ono što jučerašnji vrijedni zemljoradnik ili stočar, zanešen svojim poslom, izvanredno iskren i pošten u saobraćanju sa drugim ljudima, naćera da postane ne zamislivo krvoločna, zla i bestijalna, zvijer, jeste manipulacije elite. Niko me u tome ne može razuvjeriti. A eliti je jedini interes da uživa bogatstva koja nije zaradio i poštovanje koje nije zalužio. Naravno da je to univerzalni proces koji važi u svakom društvu na Zemlji i niko od njega nije pobjegao. Nevjerovatno koliko se ljudi ponašaju istovjetno kao rastvori, čak se dinamika svih društvenih procesa može izračunavati dinamikom hemijskih reakcija sa apsolutnom tačnošću. Istina trebaju se uvesti koeficijeni koji odgovaraju pojedinim slučajevima.

Formica i understand what are you talking, but in my opinion, the questions you mentioned are not for the historians to answer, they are probably for other to answer :)