• This topic has 1 voice and 0 replies.
Viewing 1 post (of 1 total)
 • Author
  Posts
 • #342193

  Anonymous

  [size=14pt]Port Praski może zmienić oblicze stolicy – szykuje się nowe centrum?[/size]

  Wieżowce, luksusowe apartamenty, mieszkania z prywatnymi przystaniami, hotel, park i centrum multimedialne, obiekty sportowe – taką wizję zagospodarowania 38 ha terenu Portu Praskiego mają jego zarządcy. Wszystko zależy jednak od tego, jakie decyzje podejmie miasto, tworząc plan miejscowy dla tego obszaru. Na razie niemal pewne jest jednak to, że w połowie 2012 r. ruszy budowa osiedla mieszkaniowego.

  Projekt stworzony został przez pracownię Jems Architekci. Szacowana powierzchnia sprzedaży wszystkich mieszkań, biur i lokali usługowych, które mają powstać w porcie, wynosi 390 tys. mkw., ale według przedstawicieli Elektrimu może wynieść nawet 560 tys. mkw. Ich realizacja jest planowana etapami.

  [size=12pt]Zaczną od Okrzei[/size]
  Pierwsza ma być budowa nieogrodzonego, a jedynie monitorowanego osiedla mieszkaniowego (wielorodzinne budynki z usługami, garażami podziemnymi i infrastrukturą techniczną) na 5-hektarowej działce pomiędzy ulicami: Okrzei, Wrzesińską i Sierakowskiego. Teren miałyby zająć budynki do siedmiu kondygnacji. Przewiduje się, że powstanie ich 12. Jest już decyzja środowiskowa dla tej działki, a dla ponad 1 ha wydano też decyzję o warunkach zabudowy. Jak mówi prezes spółki Port Praski Adam Pykel – obecnie projektanci pracują nad wnioskiem o uzyskanie decyzji środowiskowej dla pozostałego obszaru portu.

  Rozpoczęcie budowy I etapu planowane jest na II kwartał 2012 r., a na jej zakończenie inwestorzy dają sobie około 4 – 5 lat. Sprzedaż mieszkań miałaby ruszyć po rozpoczęciu prac budowlanych. Przedstawiciele inwestora nie mówią na razie o ich cenach wprost, a jedynie wymijająco – że mają być odpowiednie i adekwatne do miejsca, w którym będą się znajdować.

  [size=12pt]Wieże przy metrze[/size]
  Inwestor zaplanował także powstanie zabudowy wysokościowej. Ma ona dominować w części parceli położonej najbliżej budowanej stacji metra Stadion. Łączna powierzchnia planowanych budynków ma zająć 190 tys. mkw. To w nich ma się znajdować centrum biznesowo-usługowe usytuowane przy wyjściu z metra. Wieżowce miałyby wysokość od 100 do 160 m. W zabudowie planuje się powstanie: biur, hotelu i luksusowych apartamentów, z których roztaczałby się widok na Wisłę i całe centrum Warszawy. Z kolei w niższych częściach budynków miałyby się pomieścić powierzchnie usługowe, galeria handlowa i prywatna klinika. Miałyby one sąsiadować ze szkołą i obiektami sportowymi. W części tej zaprojektowany został także budynek ikona, który w założeniu stać się ma zarówno symbolem Portu Praskiego jak i prawobrzeżnej Warszawy.

  [size=12pt]Fontanny i rzeźby lodowe[/size]
  Dość ciekawie zapowiada się Media Park (multimedialny park sztuk audiowizualnych). To połączenie centrum kongresowo-ekspozycyjnego (MediaExpo) z funkcjami komercyjnymi. Na tym terenie zaplanowano m.in. część na kształt amfiteatru – centralny punkt parku. Przestrzeń ta miałaby służyć do wydarzeń technologicznych, medialnych, kulturalnych sportowych i artystycznych. Na terenie parku znalazłyby się także multimedialne galerie, wśród nich m.in. ogromne ekrany przedstawiające dzieła światowych muzeów i galerii, boisko do siatkówki plażowej, aleje spacerowe, pływające kawiarnie, interaktywne fontanny, a zimą galeria rzeźb lodowych i lodowisko.

  Projekt nowego oblicza Portu Praskiego przewiduje także m.in. powstanie mariny, minipromenady, kawiarni, restauracji, ścieżki pieszo-rowerowej prowadzącej do Centrum Nauki Kopernik czy też wypożyczalni łodzi.

  Wszystko to miałoby powstać w ciągu około 10 lat. Na razie inwestorzy pytani o koszt inwestycji nabierają wody w usta. Mówią jedynie, że będą realizować ją samodzielnie, ale biorą też pod uwagę kredyt.

  Źródło: http://forsal.pl/artykuly/533860,port_praski_moze_zmienic_oblicze_stolicy_szykuje_sie_nowe_centrum_zdjecia.html]http://forsal.pl/artykuly/533860,port_praski_moze_zmienic_oblicze_stolicy_szykuje_sie_nowe_centrum_zdjecia.html

  Zdjęcia: http://forsal.pl/grafika/533860,75213,port_praski_moze_zmienic_oblicze_stolicy_szykuje_sie_nowe_centrum_zdjecia.html

Viewing 1 post (of 1 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Slavorum

9 User(s) Online Join Server
 • jorgos
 • Piachu
 • Fia
 • slovborg
 • Tujev
 • Oliver (TW BLOCK)