• This topic has 2 voices and 1 reply.
Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
  • Author

Anonymous

Witam,
    Mam nadzieję, że nie wybrałem do tego złego działu.
    Ostatnio coraz bardziej interesuję się genetyką oraz pochodzeniem Słowian. Czy możecie mi, polscy dyskutanci na Slavorum, polecić jakieś opracowania tego tematu? Interesują mnie przede wszystkim książki w języku polskim.
    Pozdrawiam.

Anonymous

Szkoda, że odpisuję tak późno, ale może przeczytasz to jeszcze  :)

Dwie sprawy:
    1. Mogę polecić tylko te książki, które posiadam/przeczytałam sama, więc będą to:
    "Człowiek w czasie i przestrzeni" Czekanowskiego
    "Antropologia fizyczna"- skrypt dla studentów pod redakcją Andrzeja Malinowskiego

Obie książki bardzo trudno jest dostać, chyba, że w antykwariatach, ale moim zdaniem warto poszukać. Pierwsza jest z 1937 roku, więc niektóre rzeczy już się zdezaktualizowały, mimo wszystko uważam, że warto to przeczytać. Druga jest z lat 80. i poświęca sporo miejsca zagadnieniom genetyki.

Obie książki są też ogólno-antropologiczne, więc więcej tam będzie tematów ogólnych, niż stricte o Słowianach, ale też jest im poświęconych parę stron. Przykładowe podtytuły z książki Czekanowskiego:
    "Słowianie Południowi"
    "Profil rasowy Polski"
    "Antropologia w Rosji"
    etc.

U Malinowskiego są też dwie stronki na temat "dotychczasowe wyniki badań etnogenezy Słowian".

Wrzucam też spis treści książki Malinowskiego:
    Antropologia filogenetyczna
    *Miejsce człowieka w świecie zwierząt
    *Filogeneza naczelnych – antropogeneza

Antropologia morfologiczna i fizjologiczna
    *Porównanie cech budowy anatomicznej człowieka i innych naczelnych
    *Zróżnicowanie cech budowy somatycznej człowieka
    *Zróżnicowanie fizjologiczne i biochemiczne człowieka

Antropologia populacyjna
    *Ilościowy opis stanu i dynamiki populacji ludzkich
    *Genetyka populacyjna człowieka
    *Rasogeneza
    *Klasyfikacje gatunku ludzkiego
    *Zróżnicowanie człowieka współczesnego
    *Ekologia człowieka
    *Zagadnienia ekologii środowiska pracy
    *Antropologia a kultura fizyczna

Antropologia ontogenetyczna

*Zjawiska rozwoju biologicznego człowieka
    *Zmiany proporcji budowy ciała w rozwoju pourodzeniowym
    *Czynniki rozwoju osobniczego
    *Norma rozwojowa – teoretyczne i praktyczne aspekty rozwoju biologicznego człowieka

2. Nie czytałam jeszcze książek poświęconych typowo etnogenezie Słowian, ale jest ich w języku polskim całe mnóstwo- badacze od lat przykładali do tego tematu wielką wagę, bo chcieli udowodnić Niemcom historyczne prawa do naszych ziem, że nie jesteśmy "podludźmi", etc. Dlatego też wiele z tych prac było skażonym robieniem "pod ideę", czyli podporządkowywanie wyników prac i argumentów tak, by udowodnić z góry założoną tezę. Ale z pewnością jest też sporo wartościowych prac, choć więcej będzie opartych o archeologię itp. niż o antropologię fizyczną i genetykę.

Jest np. książka "Cień Światowida, czyli 5 głosów w sprawie etnogenezy Słowian" (pomińmy już określenie "Światowid" i jego prawidłowość bądź błędność  ;D ) albo "Pochodzenie i rasa Słowian" Lubomira Czupkiewicza, ale nie mam pojęcia, czy to wartościowe książki.

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)

You must be logged in to reply to this topic.